Rozpoczęliśmy Wielki Post. Papież Franciszek w orędziu na ten czas napisał: „W tym Wielkim Poście roku 2020 /…/ Spójrz na rozpostarte ramiona ukrzyżowanego Chrystusa, pozwól się zbawiać na nowo. A kiedy idziesz wyznać swoje grzechy, mocno wierz w Jego miłosierdzie, które cię uwalnia na zawsze od wszelkiej winy. Kontempluj Jego krew przelaną z powodu tak wielkiej miłości i daj się przez nią oczyścić”.
Zachęcamy wszystkich do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Nabożeństwo „Gorzkich Żali” z kazaniem pasyjnym, dzisiaj i w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 15.00, po zakończeniu nabożeństwa o godz. 15.45 Msza święta. Na Gorzkich Żalach zbierane będą ofiary na dekorację Ciemnicy i Bożego Grobu.
Droga Krzyżowa w piątek – godz. 17.15, oraz 19.30, a także w niedziele po Mszy o godz. 8.00.
W środę 4 marca przypada święto św. Kazimierza, królewicza.
W tym tygodniu przypada I piątek marca. Okazja do spowiedzi w piątek rano przed Mszą świętą i po południu od 16.30 do 18.00. Chorych z Komunią św. odwiedzimy w sobotę od g. 10.00. Jeśli są osoby chore, które chciałyby w pierwsze piątki przyjmować Komunię święta, w domu, to proszę zgłosić ich w zakrystii.
Młodzież, która przyjmie sakrament bierzmowania – klasy VIII, zapraszamy wraz z rodzicami w piątek na godz. 18.00; na Mszy świętej rodzice przekażą swoim dzieciom krzyżyki, które podczas bierzmowania 2 kwietnia, poświęci Ks. Biskup. Po Mszy świętej będzie spotkanie z rodzicami młodzieży bierzmowanej.
Klasy VII będą miały spotkanie przed bierzmowaniem we wtorek o godz. 16.30.
W sobotę, z racji I soboty miesiąca, po Mszy o g. 7.00 modlitwy do Niepokalanego Serca NMP, oraz za matki oczekujące potomstwa.
Redakcję gazetki „Świątnik” zapraszamy na spotkanie w poniedziałek po Mszy wieczornej.
W przyszłą niedzielę 8 marca, przypada 6 r. śmierci byłego proboszcza naszej parafii +Ks. Stanisława Czulaka – pamiętajmy o nim w naszej modlitwie.
Rada Parafialna w przyszłą niedzielę przeprowadzi zbiórkę na inwestycje parafialne.
W „Betanii”, czyli na starej plebanii, przez okres wielkiego postu, będzie wystawa naszego artysty, Pana Zdzisława Słoniny – „Sceny Pasyjne rzeźba i malarstwo na szkle”. Otwarcie wystawy dzisiaj o g. 16.30. Wystawę można będzie oglądać przez cały marzec po Mszach świętych.
Dziękujemy za ofiary składane na sprzątanie kościoła, a na bieżący tydzień troskę o kościół powierzamy parafianom z ul. Metalowców n-y: 1, 2, 4, 9, 11.

Na nowy tydzień niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże!

Publikujemy treść listu Ministra Zdrowia:
Szanowni Państwo
Większość państw Europy, w tym nasi najbliżsi sąsiedzi, odnotowało już przypadki zarażenia koronawirusem. Zapewne i my w Polsce doświadczymy pierwszego przypadku zarażenia. Najważniejszy w kontakcie z każdym wirusem jest dostęp do informacji, wiedza, a także spokój i zdrowy rozsądek. Inne koronawirusy od dawna są w Polsce przyczyną infekcji dróg oddechowych. Co niezwykle istotne, ok. 80 proc. infekcji wywołanych koronawirusem z Chin przebiega w sposób łagodny. Objawy są identyczne z objawami grypy. Również przebieg samej choroby jest bardzo podobny. I tak jak w przypadku zarażenia wirusem grypy musimy być ostrożni i poddać się leczeniu by nie dopuścić do powikłań. Najważniejsze więc byśmy dokładnie wiedzieli jak się zachować w przypadku kontaktu z osobą zarażoną lub gdy nas samych dotknie infekcja. Przede wszystkim unikajmy wszelkiego kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi. Zachowujmy wszelkie zasady higieny, na czele z systematycznym myciem rąk.
Jeżeli nie byliśmy za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, a mamy objawy chorobowe 38 ℃, kaszel lub duszności udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli byliśmy w ciągu ostatnich 14 dni w Północnych Włoszech lub Chinach i mamy gorączkę, czyli minimum 38 ℃i kaszel, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.
Jeżeli natomiast wróciliśmy w ostatnich dniach z zagranicy, gdzie wystąpiły zarażenia koronawirusem, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych, kontrolujmy dwa razy dziennie temperaturę ciała i ograniczmy nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości zadzwońmy do najbliższej stacji Sanepidu lub na infolinię NFZ.    Listę oddziałów zakaźnych oraz ważne numery telefonów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – mz.gov.pl
Informację można tez uzyskać na infolinii NFZ – 800 190 590.
Minister Zdrowia
Prof. Łukasz Szumowski

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.
Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.
Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.
Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.
Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.
+ Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku