Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę. W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich.
Dzisiaj w uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres wielkanocny w liturgii Kościoła. Jutro w drugi dzień Zielonych Świąt, Święto Maryi, Matki Kościoła – Msze św. rano o 7.00 i wieczorem o 18.00.
Ponadto w liturgii Kościoła przypada w środę wspomnienie świętych męczenników afrykańskich Karola i 13 Towarzyszy; w czwartek święto Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a w przyszłą niedzielę Uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
Zakończenie nabożeństw majowych dzisiaj o godz. 15.00, a o 15.30 Msza święta.
Od poniedziałku, od 1 czerwca będzie śpiewana Litania do Najśw. Serca Pana Jezusa, 15 minut przed wieczorną Mszą św., zamiast codziennej koronki do Bożego Miłosierdzia. W niedziele nabożeństwo czerwcowe o g.15.00.
W piątek – pierwszy piątek czerwca – spowiedź rano przed Mszą świętą oraz od 16.30 do 18.00. Jeśli ktoś z chorych chce przyjąć Komunię świętą w pierwszy piątek – w domu, proszę to zgłosić. Bez zgłoszenia nie odwiedzamy jeszcze chorych, ze względu na panującą epidemię.
W sobotę z racji I soboty miesiąca po Mszy porannej modlitwy do Niepokalanego Serca NMP i za matki oczekujące potomstwa.
Maturzystów zapraszamy na Mszę świętą w sobotę 6 czerwca o godz. 15.00.
Msza święta w intencji naszego miasta z okazji wspomnienia św. Jadwigi Królowej, patronki Świątnik Górnych i naszego kościoła, będzie w przyszłą niedzielę 7 czerwca, o godz. 10.30. Mszy świętej będzie przewodniczył Ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego z Krakowa.
Zniesienie obostrzeń związanych z epidemią obejmuje także kościoły, tutaj limit osób od dzisiaj przestaje obowiązywać, należy tylko zakrywać usta i nos, oraz utrzymywać dystans 2 metrów. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi nie obowiązuje limit 50 osób. Będziemy nadal transmitować z naszego kościoła Msze św. w niedzielę o 8.00 i 10.30.
Już informujemy, że w uroczystość Bożego Ciała, 11 czerwca nie będzie procesji ulicami miasta. Będzie tylko procesja wokół kościoła po Mszy o 10.30, bez udziału asyst, bez stawiania ołtarzy. Ze względu na ogłoszone warunki zgromadzeń tylko do 150 osób nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa sanitarnego w czasie procesji ulicami miasta.
Sprzątanie kościoła powierzamy na ten tydzień parafianom z ul. Bielowicza nr-y 32, 34, 35, 36, 37. Wszystkim, którzy wspomagają ofiarami potrzeby naszej parafii składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
Ostatnio zmarła z naszej parafii +Helena Płatek lat 96. Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie…
Na nowy tydzień niech Pan Bóg nam błogosławi i niech nas strzeże. Szczęść Boże!

Dekret o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych
1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., co oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.
2. Jednocześnie na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:
a) osoby w wieku 65 lat i więcej,
b) osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c) osoby, które czują obawę przed zarażeniem.
Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.
3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.
†Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski