Rekolekcje adwentowe online 2020
Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada i potrwa do zmierzchu 24 grudnia. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Podajemy niektóre propozycje rekolekcji adwentowych.
33 dni które mogą zmienić wszystko – ogólnopolskie rekolekcje ODDANIE33.pl od 29 listopada do 31 grudnia 2020. Akt oddania Matce Bożej 1 stycznia 2021.
Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje online “Kobiety w Adwencie”. Są one skierowane do wszystkich pań, które pragną zatrzymać się nad tajemnicą własnego powołania i przeżyć czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w wyjątkowy sposób. –Dla uczestniczek przygotowano: 5 spotkań online, w 1 sobotę i 4 niedziele Adwentu. Obejmują one: konferencje, wspólną modlitwę, czas rozmów i dzielenia, Nauki poprowadzi ks. Paweł Lemańczyk i ekipa Fundacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Fundacja zaprasza również na rekolekcje pt. „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką…”. Cytat z księgi Izajasza będzie stanowić motyw przewodni refleksji, które organizatorzy będą chcieli odnieść do obecnych czasów i warunków życia.
Rekolekcje będą prowadzone w formie konferencji, wspólnej modlitwy oraz dla osób chętnych – grup dzielenia – w czasie rzeczywistym online. Poprowadzi je ks. Piotr Wiecki z członkami Fundacji, w terminie 11-13 grudnia (godz. 19:30-21:00 oraz dodatkowo dla chętnych grupa dzielenia – 13 grudnia godz. 15:00-16:30). Informacje dodatkowe oraz zapisy.

Duszpasterstwo Akademickie KUL-u zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach ignacjańskich w życiu codziennym – „Ku większej bliskości z Jezusem”.
– Przez trzy tygodnie, od 29.11 do 20.12 chcemy zaproponować czas duchowej odnowy według metody św. Ignacego z Loyoli. W tym czasie chcemy lepiej przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia, pogłębiając relację z Tym, na którego zarazem czekamy i który już jest obecny w naszym życiu – zachęcają organizatorzy.
Rekolekcje przewidziane są zarówno dla osób, które pierwszy raz spotkają się z taką metodą, jak i dla tych, którzy odbywali już kiedyś Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego w domach rekolekcyjnych czy w życiu codziennym.
Rekolekcje zakładają: codzienną medytację z podanym fragmentem Pisma Świętego (po uprzednim odsłuchaniu propozycji odnośnie do kierunku modlitwy i tekstu Biblii), odsłuchanie dwóch konferencji tygodniowo, cotygodniową rozmowę z wyznaczoną osobą towarzyszącą (przez Skype, Zooma czy w innej formie, w której zostanie to ustalone między zainteresowanymi). Ilość miejsc jest ograniczona, zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na stronie.

Zaplanowano również drugie rekolekcje adwentowe – „Czas apokalipsy, czas nadziei”. Poprowadzi je ks. Jan Dohnalik w kościele akademickim KUL oraz online. Odbędą się w terminie od 29 listopada do 2 grudnia. W niedzielę nauki rekolekcyjnej będzie można wysłuchać na wszystkich Mszach świętych, natomiast w dni powszednie na roratach o 6:30 oraz 12:30 i 19:00.

Kolejną propozycją są karmelitańskie rekolekcje online z „Wiara w niemożliwe” z Barbarą Acarie – „mistyczką, kobietą czynu i wiary w niemożliwe”.
Teksty ćwiczeń duchowych zostały napisane przez o. Oliviera Rousseau OCD (z klasztoru w Avon pod Paryżem) wraz z zespołem braci karmelitów i opierają się na przykładnym życiu, pismach i przemyśleniach Barbe Acarie z d. Avrillot (w zakonie: Siostra Maria od Wcielenia, Madame Acarie).
Po wstępie do ćwiczeń, jaki zostanie przesłany pod koniec listopada, w każdy piątek uczestnicy otrzymają wiadomość e-mailową. Tekst na dany tydzień będzie można pobrać w formacie pdf. W wiadomości znajdą się: medytacje z niedzielną Ewangelią wokół epizodu z życia Madame Acarie i kalendarz adwentowy (słowno-obrazkowy) jako „pokarm na każdy dzień”, od poniedziałku do soboty. Zapisy na stronie.

„Misyjna droga do Betlejem” – to tytuł rekolekcji misyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach od 7 do 9 grudnia. Nauki wygłosi ks. Mariusz Zakrzewski SAC z Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów.
Plan przedstawia się następująco: 15:00 nauka dla dzieci, 15:30 nauka dla młodzieży, 16:00 Msza św. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Pallotti.TV.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sekretariat-misyjny.pl oraz na www.pallotti.fm

Natomiast na kanale youtube’owym „Projekt kapucyński” będzie można wziąć udział w rekolekcjach pt. „Nadchodzi niebo”, które zaplanowano w terminie 29 listopada – 25 grudnia. Przeprowadzą je Bracia Mniejsi Kapucyni prowadząc rozważania w oparciu o pierwsze czytania z Liturgii Słowa z dnia.
„Ekologia – wybór czy nakaz?” – to tytuł rekolekcji adwentowych, zorganizowanych przez Caritas. – Posłuchaj Słowa Bożego i przygotuj się, by dobrze przeżyć Boże Narodzenie! Takie, w którym najważniejszy będzie Jezus Chrystus. Ważniejszy niż przedświąteczne porządki, drogie prezenty i przepisy kulinarne. Przesłanie encykliki Laudato si’ skłania nas do odkrywania prawdy i uważności. Pochylimy się nad tym idąc za powszechnym ostatnio pytaniem: wybór czy nakaz? – zachęcają pomysłodawcy.
Rekolekcje poprowadzą: Szymon Janowski OFMCap, br. Cordian Szwarc OFM i gościnnie Piotr Abramczyk, GCCM. Odbędą się w dniach 7-9 grudnia 20:00 u kapucynów w Warszawie, ul. Miodowa 13. Będą również transmitowane online na stronie.

W dniach 4-6 grudnia odbędą się franciszkańskie rekolekcje online pt „Przez ciemną dolinę”, na platformie Zoom. Wygłosi je o. Mateusz Stachowski. Do wyboru dwie godziny rekolekcji 10:30 lub 19:00. Można się na nie zapisać, wypełniając formularz na stronie.

SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CałyAdwent. Każdego dnia o godzinie 11:00 na YouTube SalveNET będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez młodych i pełnych zapału księży diecezji warszawsko-praskiej. Poprowadzą je: ks. Janek Roztocki, ks. Bartłomiej Kopeć, ks. Zbyszek Sapiejewski, ks. Jasiek Staruchowicz. Nauki będą oparte na codziennych czytaniach mszalnych. Filmiki pojawiać się będą od 29.11 do 24.12 na stronie.

Rekolekcje adwentowe pt. „To jest ciało moje” poprowadzi wędrowny kaznodzieja o. Tomasz Nowak. Nauki będą transmitowane (zmartwychwstanie.walbrzych.pl, kanał YouTube). Potrwają od 29 listopada do 2 grudnia. Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie.