RORATY – PRZEZ CAŁY ADWENT W DNI POWSZEDNIE   O GODZ. 7.00

Roraty to Msza św. odprawiana ku czci Maryi, którą symbolizuje postawiona w pobliżu ołtarza  świeca z wstążką. Nazwa Mszy św. roratniej pochodzi od łacińskich słów „Rorate cæli desuper” („Spuśćcie rosę niebiosa”). Roraty odprawiane są przez cały Adwent w dniach powszednich. Dlaczego o świcie? Tak wczesna pora ma świadczyć o naszym nieustannym czuwaniu, by nie przegapić momentu przyjścia na świat Bożego Dzieciątka.

„Roraty odbywają się przeważnie w godzinach porannych, gdyż są także oznaką czuwania i oczekiwania, które towarzyszy przeżywaniu Adwentu. Przychodzimy z zapalonymi lampionami, których światło symbolicznie rozprasza ciemności, czyli to wszystko, co jest trudne i skomplikowane w naszej codzienności. To właśnie Jezus Chrystus jest światłością naszego życia, a prowadzi do niego Maryja, takie jest główne znaczenia Adwentu – czasu radosnego oczekiwania na przyjście Pana”

Staropolskie roraty
Od Bolesława, Łokietka, Leszka
Od kiedy w Polsce Duch Pański mieszka,
Stał na ołtarzu przed Mszą na roraty
Siedmio-ramienny lichtarz bogaty.
A stany państwa szły do ołtarza,
I każdy jedną świecę rozżarza:
Król – który berłem potężnem włada,
Prymas – najpierwsza senatu rada,
Senator świecki – opiekun prawa,
Szlachcic – co królów Polsce nadawa,
Żołnierz – co broni swoich współbraci,
Kupiec – co handlem ziomków bogaci,
Chłopek – co z pola, ze krwi i roli
Dla reszty braci chleb ich mozoli,
Każdy na świeczkę grosz swój przyłoży,
I każdy gotów iść na Sąd Boży.
Tak siedem stanów z ziemicy całej
Siedmiu płomieńmi jasno gorzały,
Siedem modlitew treści odmiennej