Dzisiaj nasza parafia przeżywa swoje patronalne święto – odpust ku czci Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ze względu na panującą epidemię, uroczystości odpustowe są skromne bez procesji, bez udziału asysty, dzieci..
Msze święte o 8.00, 10.30, 12.00 – suma odpustowa i 15.30. Wszystkie Msze święte dzisiaj są transmitowane w internecie. Aby uzyskać odpust – czyli darowanie kar za grzechy już odpuszczone, należy być w stanie łaski uświęcającej, uczestniczyć we Mszy świętej nawet tej transmitowanej z naszego kościoła, pomodlić się w intencjach Ojca świętego.
Serdecznie dziękujemy za posługę słowa i przewodniczenie sumie odpustowej, Ks. Profesorowi Markowi Gilskiemu, wykładowcy na Papieskim Uniwersytecie w Krakowie.
Nabożeństwa majowe są w tygodniu po Mszy wieczornej, a w niedzielę po Mszy o godz. 15.30. Codziennie jest transmisja nabożeństwa majowego w internecie o godz. 18.00.
W dalszym ciągu obowiązują obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Na Mszy świętej może być w naszym kościele zarówno w tygodniu jak i w niedzielę maksymalnie 28 osób; wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos.
Msze święte w tygodniu są o 7.00 i 18.00. Adoracja Najśw. Sakramentu w środy i soboty od g.17.30 do 18.00.
W liturgii Kościoła w czwartek przypada św. Macieja apostoła, w piątek wspomnienie bł. Zofii Czeskiej, zakonnicy; w sobotę św. Andrzeja Boboli, kapłana, męczennika.
W środę 13 maja, przypada wspomnienie objawień Matki Bożej w Fatimie. Pierwsze nabożeństwo fatimskie, w środę, o godz. 18.00 – najpierw będzie Msza św. z kazaniem, potem różaniec i litania do Matki Bożej, bez procesji. Nabożeństwo fatimskie poprowadzi Ks. Henryk Kamiński, obecnie spowiednik w sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, a wcześniej wikariusz w Sieprawiu.
Troskę o czystość kościoła powierzamy w tym tygodniu parafianom z ul. Bielowicza n-y 8, 11, 12, 13,13b . Ofiary na sprzątanie, podobnie jak na „tacę” niedzielną, można wpłacać na konto parafialne.
Wszystkim, którzy troszczą się o nasz kościół w tym trudnym czasie serdecznie dziękujemy.

Wszystkim życzymy dobrego tygodnia i opieki Bożej Opatrzności. Szczęść Boże!

Kraków, dnia 9 maja 2020 r.

Nr 1051/2020

Czcigodni Księża,
Drodzy Archidiecezjanie,

Przeciwności, z którymi w ostatnich miesiącach zmaga się społeczność światowa, dotykają boleśnie wszystkich bez względu na pochodzenie i wyznawaną religię. Tym samym jednak owe trudne okoliczności tworzą niezwykłą okazję do zjednoczenia się mimo różnic w pomocy pokrzywdzonym i modlitwie o ustanie epidemii.
W związku z tym Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego w imieniu Ojca Świętego Franciszka skierowała do Episkopatów całego świata prośbę, by czwartek, 14 maja 2020 roku uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. W te duchowe praktyki włączą się także – według własnej wiary i tradycji – przedstawiciele innych religii.
Polecam zatem Czcigodnym Księżom, by ogłosili wiernym Archidiecezji Krakowskiej wspomnianą inicjatywę, a wszystkich – duchownych i świeckich – zachęcam do podjęcia modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji ustania epidemii.
Z serdecznym pasterskim błogosławieństwem.

 Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

 

Informacja nt. obchodów jubileuszu 100. rocznicy
urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego

W pobożności polskiej maj jest szczególnym miesiącem, w którym w codziennej modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej zanosimy do Boga Ojca prośby i błagania. W ciągu całego swojego życia modlitwy przez Jej pośrednictwo zanosił również Karol Wojtyła, a potem papież św. Jan Paweł II, oddając się całkowicie w Jej matczyne ręce, co wyraził w swoim biskupim i papieskim zawołaniu Totus Tuus. W tym roku w jeszcze bardziej doniosły sposób chcemy dziękować za życie i pontyfikat naszego wielkiego Rodaka, obchodząc setną rocznicę jego urodzin.
Archidiecezja Krakowska świadoma spuścizny nauczania i świętości życia św. Jana Pawła II Wielkiego oraz odpowiedzialności za nią przygotowała bogaty plan tych obchodów. Z racji na zaistniałą sytuację epidemiczną w całym świecie wiele wydarzeń oraz inicjatyw zostało odsuniętych w czasie. Chcąc jednak godnie uczcić tę rocznicę, Archidiecezja Krakowska serdecznie zaprasza do udziału, szczególnie za pośrednictwem mediów, w następujących wydarzeniach:

16 maja 2020 r. KRAKÓW – Kaplica Arcybiskupów Krakowskich
W pierwszy dzień dziękczynienia będziemy trwać na modlitwie, łącząc się poprzez środki masowego przekazu (YouTube Archidiecezji Krakowskiej) z Bergamo (Włochy), Nowy Jork (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Kraków. O godz. 17.00 z kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, w której święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, będziemy prosić Boga o ustanie epidemii na całym świecie w międzynarodowej modlitwie różańcowej.

17 maja 2020 r. WADOWICE
Uroczystości w Wadowicach będą się koncentrowały wokół Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła, oraz w domu rodzinnym Karola Wojtyły (dzisiaj Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II):
godz. 10.30 – Msza św. w Bazylice Ofiarowania NMP pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego transmitowana przez TVP 1
godz. 13.00 – Koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła” transmitowany przez TVP 1

18.05.2020 r. KRAKÓW – Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego
W sam dzień 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pragniemy zaprosić wszystkich do udziału w następujących wydarzeniach:
godz. 17.00 – Msza św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego transmitowana przez TVP 3
godz. 18.05 – Koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów” emitowany
w TVP 1
godz. 20.00 Przemówienie papieża Franciszka na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej oraz w TVP 1

14-16.06.2020 r.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za życie św. Jana Pawła II Wielkiego.

Dodatkowo
seria #PoznajGo – każdego 18. dnia miesiąca filmy ze wspomnieniami przyjaciół i najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej.